Tjellens sponsort pomp Cambodja

maandag 07 november 2011 15:36

elzo-cambodja2

Elzo de Haan en partner Aldje van Helden hebben veel ervaring met extreme en verre fietstochten. Vorig fietsten ze in Cambodja naar de plek waar ze een waterpomp hadden laten plaatsen voor de plaatselijke bevolking. Binnenkort hopen ze terug te keren, dit keer met 11 pompen. Een daarvan wordt gesponsord door Tjellens.


Toen ze begin 2011 van hun fietsreis uit Cambodja terugkwamen schreven ze het volgende: “Voor ons gevoel kunnen we niet uit Cambodja terugkeren zonder de behoefte te voelen het zolang door oorlog geteisterde Cambodjaanse
volk verder te helpen.”

aldje-cambodja

Het was aangrijpend te zien hoe Cambodjaanse mensen zich moeten behelpen om water te bemachtigen voor eten, drinken en wassen. Wij draaien met een vanzelfsprekend gemak de kraan open en zij moeten met een emmer in een put vervuild water naar boven halen en dit koken.

Dit laatste gebeurt zelden goed genoeg,waardoor de kindersterfte schrikbarend hoog is. De meeste kinderen in Cambodja overlijden door vervuild water.
Let wel: er is water genoeg in Cambodja. De infrastructuur buiten de steden is echter zo belabberd, dat er door gebrek aan goede irrigatiesystemen bijvoorbeeld maar één keer per jaar geoogst kan worden.
Met een goede watervoorziening zou het drie keer per jaar kunnen met het klimaat van Cambodja.

Daarom hebben ze zich voorgenomen om in het voorjaar van 2012 11 gesponsorde waterpompen te laten installeren. Deze pompen zijn eenvoudig van aard. Er kan niet veel aan defect raken. De totale kosten bedragen
€ 300 per pomp. Dit omvat de aanleg, het slaan van de buis tot ongeveer 20 meter diepte en het compleet afmonteren van de handpomp en betonnen bak voor de was. Het water wordt ook gebruikt voor de aanleg van moestuintjes.

Op 17 januari 2012 vertrekken Elzo en Aldje opnieuw naar Cambodja met, naar verwachting, genoeg geld om 11 plekken uit te zoeken waar de pompen kunnen worden geïnstalleerd.